Cercar Cerca avançada

23. Els verbs de la tercera conjugació

Bàsic 1

Els verbs de la tercera conjugació acaben en -ir.

  DORMIR LLEGIR
jo
tu
ell, ella, vostè
nosaltres
vosaltres
ells, elles, vostès
dormo                   
dorms
dorm
dormim
dormiu
dormen
llegeixo                 
llegeixes
llegeix
llegim
llegiu
llegeixen

Els verbs de la tercera conjugació poden ser regulars, com dormir o llegir. Aquesta animació mostra com els conjuguem.

Els verbs tenir i venir, en canvi, són irregulars i s’assemblen als verbs de la segona conjugació.

  TENIR VENIR
jo
tu
ell, ella, vostè
nosaltres
vosaltres
ells, elles, vostès
tinc
tens

tenim
teniu
tenen
vinc
vens
ve
venim
veniu
venen

Bàsic 3

En aquesta animació hi ha l’explicació de com es fa l’imperfet d’indicatiu dels verbs acabats en -ar i en -ir, que corresponen a la primera i a la tercera conjugació, respectivament.

Intermedi 2

LLEGIR
Formes no personals
Infinitiu llegir Infinitiu perfet haver llegit
Gerundi llegint           Gerundi perfet havent llegit
Participi llegit, llegida, llegits, llegides
Mode indicatiu
Present Perfet Imperfet Plusquamperfet
llegeixo
llegeixes 
llegeix 
llegim 
llegiu 
llegeixen
he llegit
has llegit
ha llegit
hem llegit
heu llegit
han llegit
llegia
llegies 
llegia 
llegíem 
llegíeu 
llegien 
havia llegit
havies llegit
havia llegit
havíem llegit
havíeu llegit
havien llegit
Passat simple Passat anterior Passat perifràstic Passat anterior perifràstic
llegí
llegires 
llegí 
llegírem 
llegíreu 
llegiren 
haguí llegit
hagueres llegit
hagué llegit
haguérem llegit
haguéreu llegit
hagueren llegit
vaig llegir
vas llegir
va llegir
vam llegir
vau llegir
van llegir
vaig haver llegit
vas haver llegit
va haver llegit
vam haver llegit
vau haver llegit
van haver llegit
Futur Futur perfet Condicional Condicional perfet
llegiré
llegiràs 
llegirà 
llegirem  
llegireu 
llegiran
hau llegit
hauràs llegit
hau llegit
haurem llegit
haureu llegit
hauran llegit
llegiria
llegiries
llegiria
llegiríem
llegiríeu
llegirien
hauria llegit
hauries llegit
hauria llegit
hauríem llegit
hauríeu llegit
haurien llegit
Mode subjuntiu
Present Perfet Imperfet Plusquamperfet
llegeixi
llegeixis
llegeixi
llegim
llegiu
llegeixin
hagi llegit
hagis llegit
hagi llegit
hàgim llegit
hàgiu llegit
hagin llegit
llegís
llegissis
llegís
llegíssim
llegíssiu
llegissin
hagués llegit
haguessis llegit
hagués llegit
haguéssim llegit
haguéssiu llegit
haguessin llegit
Imperatiu

llegeix
llegeixi
llegim
llegiu
llegeixin
DORMIR
Formes no personals
Infinitiu dormir Infinitiu perfet haver dormit
Gerundi dormint           Gerundi perfet havent dormit
Participi dormit, dormida, dormits, dormides
Mode indicatiu
Present Perfet Imperfet Plusquamperfet
dormo
dorms 
dorm 
dormim 
dormiu 
dormen
he dormit
has dormit
ha dormit
hem dormit
heu dormit
han dormit
dormia
dormies 
dormia 
dormíem 
dormíeu 
dormien 
havia dormit
havies dormit
havia dormit
havíem dormit
havíeu dormit
havien dormit
Passat simple Passat anterior Passat perifràstic Passat anterior perifràstic
dormí
dormires 
dormí 
dormírem 
dormíreu 
dormiren 
haguí dormit
hagueres dormit
hagué dormit
haguérem dormit
haguéreu dormit
hagueren dormit
vaig dormir
vas dormir
va dormir
vam dormir
vau dormir
van dormir
vaig haver dormit
vas haver dormit
va haver dormit
vam haver dormit
vau haver dormit
van haver dormit
Futur Futur perfet Condicional Condicional perfet
dormiré
dormiràs 
dormirà 
dormirem    
dormireu 
dormiran
hau dormit
hauràs dormit
hau dormit
haurem dormit
haureu dormit
hauran dormit
dormiria
dormiries
dormiria
dormiríem
dormiríeu
dormirien
hauria dormit
hauries dormit
hauria dormit
hauríem dormit
hauríeu dormit
haurien dormit
Mode subjuntiu
Present Perfet Imperfet Plusquamperfet
dormi
dormis 
dormi
dormim
dormiu 
dormin
hagi dormit
hagis dormit
hagi dormit
gim dormit
giu dormit
hagin dormit
dormís
dormissis 
dormís 
dormíssim 
dormíssiu                         
dormissin 
hagués dormit
haguessis dormit
hagués dormit
haguéssim dormit
haguéssiu dormit
haguessin dormit
Imperatiu

dorm
dormi
dormim
dormiu 
dormin 

Observacions:

  • Els verbs que es conjuguen seguint el model de servir afegeixen, en algunes persones i temps, l’increment -eix- (-esc, -ix, -isc) entre l’arrel i la desinència. Aquests verbs s’anomenen incoatius. Els temps en què hi ha l’increment són els següents:
    Present d'indicatiu Present de subjuntiu Imperatiu
serveixo
serveixes
serveix
servim
serviu
serveixen
serveixi
serveixis
serveixi
servim
serviu
serveixin

serveix
serveixi
servim
serviu
serveixin              
  • On escrivim -eix- podem posar també, segons el parlar, -esc--ix-, -isc-.
  • Els verbs que es conjuguen com dormir s’anomenen purs.
  • La majoria de verbs de la 3a conjugació són incoatius (afegeixen l’increment -eix- en els presents). Cal vigilar, però, de no conjugar com a incoatius els verbs que no ho són. Així, hem de tenir en compte que adopten la forma pura i, per tant, no són incoatius els verbs següents:
ajupir-se > m'ajupo
bullir > bullo
cosir > cuso
consentir > consento     
cruixir > cruixo
escollir > escullo
escopir > escupo
grunyir > grunyo
munyir > munyo
recollir > recullo
ressentir-se > em ressento
pressentir > pressento     
sortir > surto

 
  • Poden conjugar-se en la forma pura i en la incoativa els verbs següents:
acudir: acut, acudeix
mentir: ment, menteix
presumir: presum, presumeix

Filtres

Nivell