Cercar Cerca avançada

21. Els verbs de la primera conjugació

Bàsic 1

Els verbs de la primera conjugació acaben en -ar, com els verbs parlar, explicar, estudiar, escoltar, caminar, passejar o dibuixar, entre molts altres.

  PARLAR ESCOLTAR ESTUDIAR
jo
tu
ell, ella, vostè
nosaltres
vosaltres
ells, elles, vostès
parlo
parles
parla
parlem
parleu
parlen
escolto
escoltes
escolta
escoltem
escolteu
escolten
estudio
estudies
estudia
estudiem
estudieu
estudien

Aquesta animació mostra com conjuguem els verbs de la primera conjugació.

Bàsic 2

  • Hi ha alguns verbs que presenten canvis ortogràfics quan els conjuguem en el present d’indicatiu. Fixa’t en els exemples següents:
EXPLICAR
c > qu
COMENÇAR
ç > c
PUJAR
j > g
PAGAR
g > gu
explico
expliques
explica
expliquem
expliqueu
expliquen
començo
comences
comença
comencem
comenceu
comencen
pujo
puges
puja
pugem
pugeu
pugen
pago
pagues
paga
paguem
pagueu
paguen

   

  • En aquesta animació hi ha l’explicació de com es fa l’imperfet d’indicatiu dels verbs acabats en -ar i en -ir, que corresponen a la primera i a la tercera conjugació, respectivament.

Intermedi 1

  • Aquest és el model de conjugació dels verbs acabats en -ar. Tots els verbs de la primera conjugació són regulars i segueixen aquest model, excepte els verbs anar i estar.
CANTAR
Formes no personals
Infinitiu cantar Infinitiu perfet haver cantat
Gerundi cantant           Gerundi perfet havent cantat
Participi cantat, cantada, cantats, cantades
Mode indicatiu
Present Perfet Imperfet Plusquamperfet
canto
cantes
canta
cantem
canteu
canten
he cantat
has cantat
ha cantat
hem cantat
heu cantat
han cantat
cantava
cantaves
cantava
cantàvem
cantàveu
cantaven
havia cantat
havies cantat
havia cantat
havíem cantat
havíeu cantat
havien cantat
Passat simple Passat anterior Passat perifràstic Passat anterior perifràstic
cantí
cantares
cantà
cantàrem
cantàreu
cantaren
haguí cantat
hagueres cantat
hagué cantat
haguérem cantat
haguéreu cantat
hagueren cantat
vaig cantar
vas cantar
va cantar
vam cantar
vau cantar
van cantar
vaig haver cantat
vas haver cantat
va haver cantat
vam haver cantat
vau haver cantat
van haver cantat
Futur Futur perfet Condicional Condicional perfet
canta
cantaràs
canta
cantarem   
cantareu
cantaran
hau cantat
hauràs cantat
hau cantat
haurem cantat
haureu cantat
hauran cantat
cantaria
cantaries
cantaria
cantaríem
cantaríeu
cantarien
hauria cantat
hauries cantat
hauria cantat
hauríem cantat
hauríeu cantat
haurien cantat
Mode subjuntiu
Present Imperfet Perfet Plusquamperfet
canti
cantis
canti
cantem                  
canteu
cantin
cantés
cantessis
cantés
cantéssim                             
cantéssiu
cantessin
hagi cantat
hagis cantat
hagi cantat
gim cantat                
giu cantat
hagin cantat
hagués cantat
haguessis cantat
hagués cantat
haguéssim cantat                 
haguéssiu cantat
haguessin cantat
Mode imperatiu
—*
canta
canti
cantem
canteu
cantin

* Fixem-nos que el mode imperatiu no té primera persona del singular, corresponent a jo.

  • Els dos verbs acabats en -ar que no segueixen la conjugació model, i per tant són irregulars, són anar i estar:
ANAR
Present d’indicatiu vaig, vas, va, anem, aneu, van
Present de subjuntiu vagi, vagis, vagi, anem, aneu, vagin
Imperatiu —, ves, vagi, anem, aneu, vagin
Futur aniré, aniràs, anirà, anirem, anireu, aniran
Condicional aniria, aniries, aniria, aniríem, aniríeu, anirien
ESTAR
Present d’indicatiu estic, estàs, està, estem, esteu, estan
Present de subjuntiu estigui, estiguis, estigui, estiguem, estigueu, estiguin
Imperatiu —, estigues, estigui, estiguem, estigueu, estiguin
Futur estaré, estaràs, estarà, estarem, estareu, estaran
Condicional estaria, estaries, estaria, estaríem, estaríeu, estarien

Filtres

Nivell