25 anys fent bategar el català

CNL de Lleida

← Inici del CPNL

Altres centres


Xarxa territorial

Notícies

Dilluns, 27 de novembre de 2017

Lliurament de premis de la 27a edició del Premi de narrativa infantil i juvenil Anton Navarro

El diumenge 26 de novembre tingué lloc a Sort l'acte de lliurament de premis del Premi de narrativa infantil i juvenil Anton Navarro, en el qual presenten obres els alumnes inscrits en els centres docents del Pallars Jussà, el Pallars Sobirà i l'Alta Ribagorça, repartits en sis categories. Aquest certamen l'organitzen els consells comarcals de l'Alta Ribagorça, el Pallars Jussà i el Pallars Sobirà; i  els serveis de català respectius, adscrits al Consorci per a la Normalització Lingüística (Centre de Normalització Lingüística de Lleida).

Lliurament de premis i presentació de la "Llibreta poètica il·lustrada", per commemorar el 150 aniversari del poeta de Vilaller.

L'acte ha estat presidit pel Sr. Carlos Isus, president del Consell Comarcal del Pallars Sobirà; Josep Lluís Farrero, president del Consell Comarcal de l'Alta Ribagorça; el Sr. Constantí Aranda, president del Consell Comarcal del Pallars Jussà, i la Sra. Paquita Sanvicén, directora del Centre de Normalització Lingüística de Lleida.

En aquesta edició, com en els certàmens anteriors, la temàtica dels treballs ha estat lliure, i com en les darreres tres convocatòries, s'ha introduït l'ús de la variant dialectal ribagorçanopallaresa en les bases del Concurs, no com a condició obligatòria, però sí com a aspecte important a valorar.

Avui també, i amb motiu de la celebració del 150 anys del poeta ribagorçà que dona nom al premi, el Consell Comarcal de l'Alta Ribagorça li ha volgut retre un homenatge i ha presentat una llibreta poètica il·lustrada, que recull 12 poemes del mestre nascut a Vilaller. L'il·lustrador Sebastià Jordà ha posat forma i color a les composicions, que remeten a la bellesa dels paisatges del Pirineu i que parlen de sentiments com l'amor i el dolor. Aquesta publicació es repartirà, entre d'altres, entre tots els participants del Premi de narrativa infantil i juvenil, i pretén tres objectius: homenatjar la figura del poeta, promoure la seva obra i convertir-se en una eina perquè els alumnes tinguin una font d'inspiració on poder escriure o dibuixar, explica el president del Consell Comarcal, Josep Lluís Farrero. La publicació ha comptat amb l'ajut de l'IDAPA i de l'IEI, i amb la col·laboració del CPNL.

Enguany han concursat 18 centres d'ensenyament (escoles i instituts) que han presentat 165 treballs. El jurat, format pel senyor Agústí López i les senyores Montserrat Badia i Maria Cinta Roqué, han escollit les següents narracions:

GRUP A (1r i 2n de primària)

1r premi:         Les pastilles de l'ós, de Dídac Cano Folguera, de l'Escola de la Vall de Boí.

Finalistes:        Gairat el cérvol, de Valença Pes Subías, de Col·legi M. Immaculada de Tremp

                                   La llebre, de Martí Miró Ticó, de l'Escola Montsant de Pallars de Rialp.

GRUP B (3r i 4t de primària)

1r premi:         El moixerdí pontarrí i la moixerdina pontarrina, de Martina Monsó Peguera, de l'escola Ribagorçana del Pont de Suert.

Finalistes:        Un potxó per a cada galta, d'Agnès Feliu Casal, de l'escola de Llavorsí.

                      Lo porquet tafaner, de Martina Soro Ribó, del Col·legi M. Immaculada de Tremp.

GRUP C (5è i 6è de primària)

1r premi:         Foc al cor, de Noa Pallàs Oliva, de l'Escola Ribagorçana del Pont de Suert.

Finalistes:        El meravellós viatge d'Edward Tulane, d'Irene del Cueto Díaz, de l'Escola Ribagorçana del Pont de Suert.

                        La goiata dels cavalls, de Núria Castellarnau Orteu, de l'Escola La Closa d'Esterri d'Àneu.

GRUP D (1r i 2n d'ESO)

1r premi:         Les bruixes del pla de Salito, d'Assua Bellera Abella, del SES Joaquim Morelló d'Esterri d'Aneu.

Finalistes:        Per què?, de Ginesta Puigarnau Moreno, del Col·legi M. Immaculada de Tremp.

                      Amb els seus ulls blau marí, de Laia Soldevila Coloma, de l'institut de la Pobla de Segur.

GRUP E (3r i 4t d'ESO)

1r premi:         Enyor de la meva terra, de Berta Tudel Jordana, de l'IES del Pont de Suert

Finalistes:        Un destí inesperat, de Cristina Boneta Perisé, de l'institut del Pont de la Pobla de Segur.

                      Una nit al Pallars, d'Adrià Pont Servent, de l'institut de la Pobla de Segur.

GRUP F (Batxillerat i cicles formatius)

1r premi:         La calaixera de noguer de l'oncle Celestino, de Genís Bellera Abella, de l'institut Hug Roger III de Sort.

Finalistes:        Temps de guerra, de Sandino Subirana Pérez, de l'institut del Pont de Suert.

                       Biografia d'un diccionari, de Maria Alonso Badia, de l'institut del Pont de Suert.

Seguidament a l'acte de lliurament, es projectà la pel·lícula Gru 3: el meu dolent preferit, en la seva versió en català.

Aquesta edició del Concurs ha comptat amb la col·laboració del Patronat del Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici,"la Caixa" i l'Ajuntament de Sort.


Núria Tost

Consorci per a la Normalització Lingüística

Els continguts d'aquest lloc estan subjectes a una llicència de Creative Commons Creative Commons

Seguiu-nos a:

  • Facebook
  • YouTube
  • Google +
  • Twitter
  • Netvibes